Haberleşme Teknolojilerine Ait Öngörüler

Yakın zamana kadar neredeyse tüm yapay zeka hesaplamaları, yerel cihazlar yerine veri merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Bunun nedeni, yapay zeka hesaplamalarının son derece yüksek işlem gücü gerektirmesidir.Yeni üretilen çipler fiziksel olarak daha küçüktürler, ucuzdurlar, çok daha az enerji kullanırlar ve çok daha az ısı üretirler. Bu nedenle akıllı telefonlar gibi taşınabilir cihazların yanı sıra, diğer cihazlarla kolaylıkla entegre edilebilirler. Uygulamalar, oyunlar, IoT teknolojileri ve sensörler için veri işleme, dijital bulutlarda giderek daha fazla yer almaktadır. Telekomünikasyon için sınır bilişim kavramı, uzak bulut ortamlarındaki bilgi işlem gücünü, ağın uç noktalarına veya kıyılarına aktarmayı amaçlamaktadır. Dahası, tüm telekomünikasyon uç hesaplama işlemleri yapay zeka hesaplaması değildir.

Günümüzde makine öğrenimi, biyometri, yüz algılama ve tanıma, artırılmış ve sanal gerçeklikle ilgili tüm işlevler, ilginç görüntü filtreleri, konuşma tanıma, dil çevirisi, ses yardımı gibi işlevlerin temelini oluşturmaktadır. Tüm bu görevler bulut yerine dahili yapay zeka uç yongalarında yapılırsa daha verimli ve hızlı çalışırlar, daha az güç tüketirler. Gizlilik ve güvenlik açısından, işlemeyi cihazda tutmak da daha iyidir. Telefonu asla terk etmeyen kişisel bilgiler ele geçirilmeyecek veya kötüye kullanılmayacaktır. Edge AI çipi telefonun üzerindeyken, ağa bağlı olmasa bile tüm bu işlemleri kendisi gerçekleştirebilir. Edge AI çipleri tarafından desteklenen yapay zekanın iki bileşen vardır. İlk bölüm eğitimdir. Eğitim, büyük miktarlarda geçmiş veriyi tekrar tekrar analiz etmeyi, verilerdeki kalıpları tespit etmeyi ve algoritmalar oluşturmayı içerir. İkinci kısım akıl yürütmedir. 

Genel ağlarla karşılaştırıldığında, özel 5G ağlarının bariz gizlilik ve güvenlik avantajları vardır ancak bir şirketin kendi ağına sahip olması, verilerin asla ondan ayrılmayacağı anlamına gelmez. Şirketler, her biri farklı güvenlik ve gizliliğe sahip verileri işlemek için çeşitli yöntemler kullanabilir. Özel bir ağa ek olarak verilerini tamamen yerinde tutmak isteyen şirketler de uygun donanım ve çözümlere ihtiyaç duyar. Şirketler sınır bilişim mimarileri kullanan ağ operatörleriyle çalıştıklarında, durum daha karmaşık hale gelebilir. Bu durumda, sınır bilişim yapay zeka sunucusu telekom şirketinin ofisinde bulunabilir. Veriler, bir ortak ağ aracılığıyla telekom uç bilgisayarları arasında seyahat edebilir veya şirketin özel 5G ağında barındırılabilir. 5G’nin endüstriyel düzeyde özellikleri, benzeri görülmemiş kablosuz bağlantılara olanak tanıyarak, önceden mümkün olmayan birçok kullanımı ortaya çıkarabilir. 5G ağları güvenlik olarak standart ethernet mimarisine eşdeğer şekilde %99.9 güvenlik sağlamaktadır. Görev açısından kritik süreçler için bile yüksek güvenilirliğe sahiptir.

5G ağı bölümlenebilir ve kullanıcılar farklı ağ bölümleri tarafından sağlanan hizmete erişim sağlayabilir. Bu durum, en yüksek öncelikli uygulamaların kesinti süresini azaltabilir. Birden çok verici, veri paketlerinin başarılı bir şekilde iletilmesini sağlamak için alıcılara yedekli yollar oluşturur. 4G ağı, kilometrekare başına yalnızca 100.000 cihazı destekleyebilir. 5G, bir milyona kadar cihazı bağlayabilir. Daha yüksek yoğunluk, büyüyen bir endüstriyel taleptir.Belirli proses otomasyonu türleri ve uzaktan kumanda ekipmanı için son derece düşük gecikme süresi gerekir. Özel 5G ağındaki gecikme, genel ağdaki gecikmeden bile daha düşük olabilir. 5G, kablosuz teknolojide büyük bir adım olabilir, ancak tek başına uygulanabilir bir teknoloji değildir. Şirketler özel ağlar oluşturmak için her WI-FI gibi teknolojileri kullanmaya devam edecektir. Özel hücresel ağlarla karşılaştırıldığında, Wi-Fi dağıtımı daha hızlı, daha basit ve daha ucuzdur, bu da onu hıza ve ekonomiye öncelik veren şirketler için çekici bir seçenek haline getirir. Özel Wi-Fi ağı zaten fabrikalarda genellikle kritik olmayan uygulamalar için kullanılmaktadır. 5G özellikle yoğun nüfuslu bölgelerdeki (tren istasyonları gibi) tıkanıklığı azaltabilir ve ev kullanıcılarına yönelik geniş bant için bir alternatif sağlayabilir ancak ortaya çıkan hız, rahatlık ve kullanılabilirlik avantajları sınırlıdır.

Şu anda dünya çapında kamuya açık mobil operatörleri tarafından işletilen 7 milyon baz istasyonu bulunmaktadır. Bunların güncellenmesi ek maliyetleri beraberinde getirecektir. Artık dünyanın her yerindeki insanlar zamanlarının çoğunu video akışı için harcadıklarından, internetin kendisi bulut tabanlı hizmetler ve içerik dağıtım ağı uç işlevlerine bölünüyor.

Gerçek zamanlı video akışının büyümesi ve video oyunlarının tükettiği bant genişliğinin artması, rekabeti ve yeniliği daha da etkileyebilir. Büyük medya şirketleri, tüm dağıtım kanalını kontrol etmek ve izleyicileri tarafından oluşturulan verilerin sahipliğini sağlamak için kendi ağlarını kurmayı seçebilirler. Ancak, bu olasılık maliyetleri nedeniyle düşüktür.

Ceyhan Molla tarafından

Management Information Systems (MIS) MSc

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.