Cordis Ictum

22 Kasım 1968 tarihinde Türkiye, sağlık alanında önemli bir ana tanıklık yapacaktı.O dönem Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nin Kalp ve Göğüs Cerrahisi Kliniği Şefi olan Dr. Kemal Bayazıt, ülkemizde ilk kalp nakli için kollarını sıvamıştı.Ameliyathane ekibinin hazır olmasıyla başlayan nakil işlemi sonrası, 41 yaşındaki hastanın yorgun kalbi çıkartılmış ve yerine yeni bir kalp takılmıştı. O gece kalp nakli yapılacağının haberini alır almaz hastaneye gelen Sağlık Bakanı Dr. Vedat Ali Özkan, geceyi hastanede geçirmiş ve çıkışta Kemal Bey’i ve ekibi tebrik eden ilk kişi olmuştu. Bu durum Türk tıbbı için çok büyük bir olaydı.

Bu olaydan 19 yıl sonra Dr. Zbigniew Religa, Polonya’da kalp naklini deneyen ilk kişi olmuştu.O yıllarda Sosyalist sistem Polonya’da hayatın tüm alanlarını derinden etkiliyordu.Bunun başında kuşkusuz sağlık sistemi gelmekteydi.National Geographic Fotoğrafçısı James L. Stanfield’ın, 01 Ocak 1987 yılında Polonya’da çekmiş olduğu Dr. Zbigniew Religa’ya ait fotoğrafı çok beğenmişimdir.Dr. Zbigniew Religa hastasının başında monitörü endişe izlerken, o gece verilen mücadelenin izlerini arka planda görebilmekteydik.

Profesyonelliği, konularına uyum sağlama yeteneği ile Stanfield, dünyanın birçok yerini gezmiş ve sayısız fotoğrafa imza attı.Wisconsin’de gazeteci bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Stanfield, babasından öğrendiği tekniklerle fotoğraf dünyasına giriş yaptı.Beyaz Saray Haber Fotoğrafçıları Derneği onu dört kez Yılın Fotoğrafçısı seçti.

Bu hikayelerden yola çıkarak bir fotoğraf projesi gerçekleştirmeye karar verdim.Hali hazırda görev yaptığım hastanede birçok başarılı kalp cerrahisi ameliyatı gerçekleştirilmekteydi.Geçmişte haberlerini yaptığım, başarılı Kalp Damar Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. Deniz Bozdoğan ve Op. Dr. Aytaç Çalışkan’ a bir fotoğraf projesi gerçekleştirmek istediğimi ve çekimlerin tamamının 35mm filmli fotoğraf makinesi ile yapmak istediğimi söyledim. Bu isteğimi geri çevirmedikleri ve bu fotoğraf karelerinin ortaya çıkmasını sağladıkları için kendilerine özellikle teşekkür ediyorum.

Ameliyathane ortamının ışık düzeyinin düşük olması nedeniyle, renkli fotoğrafları Kodak Ultramax 400 ISO, siyah beyaz fotoğrafları ise Ilford PAN 100 ISO ile +2 push ederek yapmayı planladım. Fotoğraf makinesi olarak, dönemin koşullarına uygun olması açısından Zenit 12XP‘yi tercih ettim.

Helios objektif yerine, 1971 yılına ait 7 eleman, 6 grup ve 8 diyafram bıçağına sahip Super Multi Coated Takumar 50mm f1.4 ve ek olarak Cosina Cosinon Auto MC 135mm F2.8 kullandım.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir