Super Multi Coated Takumar 50mm f1.4

Super Multi Coated Takumar 50mm f1.4

Yakın bir zamanda Super Multi Coated Takumar 50mm f1.4 satın alma fırsatım oldu. 1971 model olan bu lens; 7 eleman, 6 grup ve 8 diyafram bıçağına sahip.Üzerinde bulunan kod numarası 37902. Araştırmalarım sonucu bunu 3. versiyon olduğunu buldum. Bu versiyonda 8 diyafram bıçağı kullanılmış. Aldığım kişi lensi çok iyi korumuş. Optik elemanları temiz, küf ve mantar oluşumu yoktu. Ama bu objektifin ufak bir sırrı var: Radyoaktif!

Super Multi Coated Takumar 50mm f1.4

Üzerinde ışıma yapan Toryum elementi bulunuyor. Toryum, uranyum gibi doğada serbest halde bulunmuyor. O dönem yüksek kaliteli kamera merceklerinin yapımında bir kaplama olarak kullanılmış. İnsan ister istemez “acaba radyoaktif ışıma yaptığı için mi üzerinde mantar oluşmuyor” diye düşünüyor.Bu kaplama, fotoğraflarınızın harika görünmesini sağlayan hafif bir sararma yapıyor. Kontrast ve renk oluşturma konusunda harika sonuçlar veriyor. Bazı kişiler fotoğraflarda oluşan sararma etkisini sevmiyor ama ben canlı renkleri sevdiğim için etkisini beğendim.

Super Multi Coated Takumar 50mm f1.4

Objektif merkez noktasında oldukça keskin sonuçlar veriyor. Ama en keskin sonuçları f4 ve f11 arasındaki diyafram açıklığında veriyor. Objektif 40+ yaşından büyük olmasına rağmen, dönemine göre gerçekten sağlam üretilmiş. Bugünlerde bile beğenilmesinin ana nedenlerinden birisi bu bence. Yapı kalitesi olağanüstü. 

Super Multi Coated Takumar 50mm f1.4

Üzerine bir UV filtre ve internetten bulduğum metal bir parasoley taktım. Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim.

Super Multi Coated Takumar 50mm f1.4 İle Çekmiş Olduğum Fotoğraflar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir